Magazin Haberleri

Seyfi Dursunoğlu'nun mirasından milyonlarca lirası ÇYDD'ye kaldı

Seyfi Dursunoğlu’nun mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Destekleme Derneği’ne bağışlamasına itiraz eden ve vasiyetin iptali için dava açan iki yeğene mahkemeden hiç beklemedikleri bir haber geldi. İptal davasını geri çeviren mahkeme, mirasın derneğe kalmasında karar kıldı.

3 sene önce yaşamını yitiren Huysuz Virjin olarak tanınan Seyfi Dursunoğlu, hazırladığı vasiyetnamesinde evini ve banka hesabında bulunantüm maddi birikimlerini (2021’de toplam 15 milyon) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni bıraktı. Mirastan pay almak isteyen Dursunoğlu’nun yeğenleri Cemal Erhan Saydam ve Evren Saydam, vasiyetin iptali için mahkemeye başvurdu. Mahkemeden beklenen karar çıktı.

ÇYDD de tereke tespit davası açarken, sanatçının noterde vasiyetname hazırlattığı sırada yanında olan 60 yıllık dostu Garabet Baltaoğlu da davada tanık olarak yer aldı. Ancak Dursunoğlu’nun iki yeğeni, Baltaoğlu’nun akli dengesinin yerinde olup olmadığının araştırılmasını talep etti. Süren mahkemede bugün karar çıktı ve İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, iki yeğenin açtığı vasiyetin iptali davasını reddetti.

Kararın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, şu ifadeler kullanıldı: “Eğitimim ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının toplumsal gelişmemizde çok önemli payının olduğu bilinciyle yaptığı bağış ile gelecek kuşakların yolunu aydınlatan, Cumhuriyet’in kazanımlarına ve çağdaş yaşam değerlerine duyduğu inançla örnek bir sanatçı olan Seyfi Dursunoğlu’nu bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu